لوگوی تسلیت
کد خبر: 18212

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ - ۱۲:۵۴

شهدای ۱۲دی ۵۷گنبدکاووس مجاهدین فی سبیل الله بودند

نایب رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه گفت: شهدای ۱۲ دی ۵۷ که از گنبدکاووس به یاری مردم انقلابی گالیکش برای رویاوری با دژخیمان پهلوی شتافتند، مجاهدین مهاجر فی سبیل الله بودند.   به گزارش پارسیان ماحجت اسلام سیدمحمد حسن ابوترابی فرد شنبه شب […]

نایب رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه گفت: شهدای ۱۲ دی ۵۷ که از گنبدکاووس به یاری مردم انقلابی گالیکش برای رویاوری با دژخیمان پهلوی شتافتند، مجاهدین مهاجر فی سبیل الله بودند.

 

به گزارش پارسیان ماحجت اسلام سیدمحمد حسن ابوترابی فرد شنبه شب با اعلام این مطلب در یادواره شهدای ۱۲دی و ۱۴۲ شهید شهرستان گالیکش درمسجد جامع این شهر، گفت: ایمان، ثمره حیات عقلایی ،علمیت و هجرت الی الله مجاهدین فی سبیل الله است.
وی گفت: با ایجاد ضریب امنیت بالا در مرزهای هوایی و آبی و خاکی و قدرت دفاعی نظام به رهبری مقام عظمای ولایت، دشمن جرات جسارت و تعرض به حریم ایران اسلامی را ندارد.
وی یادآور شد رمز اقتدار و عزت سوریه ، یمن ،عراق، فلسطین و کشورهای اسلامی درگیر با استکبار و صهیونیسم، الگو گرفتن از ایران اسلامی است و دلیرمردی این کشورهای مبارز نیز رمز اقتدار ایران است و همه در یک جبهه واحد مقاومت اسلامی و در کنار هم قرار دارند که دستاورد وحدت در حول کلمه حق است.
در ادامه این مراسم اشعار آیینی در مدح شهدا قرائت و مداحی در وصف شهیدان اسلام و انقلاب اجرا شد ‌و در پایان با اهدای لوح و هدایایی از بازماندگان ۷ شهید حادثه ۱۲ دی ۵۷ تجلیل شد.
به گزارش ایرنا، شهیدان والامقام ‘علیرضا قزلسفلو، بشیر مهدی زاده، عباس فرقانی، نریمان نظری، سیاوش ناصری، محمود پیری و صفرعلی گلستانی’ در روز ۱۲ دی ۱۳۵۷ هنگامی که خبر حمله مزدوران رژیم شاهنشاهی به مردم گالیکش را شنیدند بلافاصله به کمک مردم این شهر شتافند که این امر سبب عقب نشینی مزدوران شاه شد.
جوانان گنبدی که با اطمینان از پایان یافتن واقعه گالیکش، سوار بر خودروها درحال بازگشت به شهر خود بودند، نیروهای ژاندارمری گالیکش در ورودی این شهر آنان را متوقف و مورد ضرب و شتم قرار دادند و با صدور فرمان ناگهانی شلیک، تعدادی از آنان را شهید و تعدادی دیگر را نیز زخمی کردند.
همه ساله برای بزرگداشت شهدای واقعه ۱۲ دی سال ۵۷ گنبدکاووس مراسم بزرگداشتی با حضور خانواده های این عزیزان و نیز مردم و مسئولان منطقه برگزار می شود.
قبل ازاین مراسم، با حضور ابوترابی به همراه فرماندار و شهردار گالیکش، اعضای شورای اسلامی شهر این شهر و مدیرکل میراث فرهنگی استان، کلنگ ساخت یادمان شهدای گمنام در محل پارک لاله های انقلاب گالیکش و قطعه ۲ مزار شهدای گمنام به زمین زده شد.
علی اصغر موسوی شهردار گالیکش مبلغ اعتبار این پروژه را یک میلیارد ریال اعلام و اظهار امیدواری کرد: این پروژه تاپایان امسال به اتمام برسد.
شهرستان گالیکش در شرق استان گلستان واقع است و بیش از ۶۰ هزار نفر جمعیت دارد.

ارسال دیدگاه